Leki
przeciwbólowe

Lecz się odpowiedzialnie

Leki przeciwbólowe stosujemy aby złagodzić ból i stany zapale. Leki te, mają jednak także skutki uboczne. Między innymi działają drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, a stosowane zbyt długo lub przedawkowanie mogą uszkodzić wątrobę. Należy pamiętać, że większość leków przeciwbólowych nie jest polecana osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, ponieważ mogą zaostrzać jej przebieg. Pamiętajmy, że ból nie jest chorobom. Jest objawem. Zdiagnozuj się!

Leki
a jedzenie

Lecz się odpowiedzialnie

Składniki zawarte w spożywanych produktach wpływają na wchłanianie leków. Mogą zmniejszać ich działanie, a nawet przynieść negatywne skutki zdrowotne. Niektóre substancje zawarte w pokarmach mogą zmieniać właściwości składników aktywnych leku. Zanim więc spożyjemy tabletkę, sprawdźmy, w jakie reakcje może wchodzić z pożywieniem.


Paracetamol

Lecz się odpowiedzialnie

Często leczymy się różnymi lekami w których główną substancją aktywną jest: paracetamol. Jednocześnie bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że częste i zamienne stosowanie tych substancji może bardzo źle wpłynąć na zdrowie. Chociaż istnieje przekonanie, że paracetamol jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym, to właśnie z jego powodu notuje się najwięcej przypadków przedawkowań.

Leki
a alkohol

Lecz się odpowiedzialnie

Skutki interakcji leków z alkoholem mogą być wielorakie. Leki hamują spalanie alkoholu, powodując gromadzenie się w tkankach toksycznego aldehydu octowego; leki mogą działać synergistycznie z alkoholem na ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając jego funkcje; alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej. Nigdy nie zażywaj leków razem z napojami alkoholowymi.

Skutki nadmiernego
zażywania leków

Lecz się odpowiedzialnie

Zbyt częste przyjmowanie leków może spowodować przestrojenie czynności psychicznych i somatycznych organizmu. W wyniku nagłego odstawienia środka mogą pojawić się objawy abstynencyjne, które wywołują nieprzyjemne doznania i niejako zmuszają do ponownego zażycia leku. Nadmierne spożywanie leków może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka, upośledzenia funkcji wątroby lub nerek, a u astmatyków nasilać skurcz oskrzeli. Inne konsekwencje nadużywania leków to m.in.: zaburzenia ciśnienia krwi, czynności serca, oddychania i funkcji układu trawiennego. Pamiętajmy, że przedawkowanie leków uspokajających oraz nasennych może prowadzić do zgonu.

Uzależnienie
od leku

Lecz się odpowiedzialnie

Uzależnienie od leków to forma toksykomanii, nazywanej też lekomanią. Uzależnienie wywołuje stan fizyczny lub psychiczny, który prowadzi do zmiany zachowań łącznie z przymusem stałego lub okresowego przyjmowania leków. Im bardziej chory się uzależnia, tym większe dawki leku musi przyjmować, aby chronić się przed bólem lub innymi doznaniami, które wynikają z braku środka w organizmie. Takie działanie może doprowadzić do przedawkowania, silnego zatrucia, ale także do poważniejszych konsekwencji, jak uszkodzenie wątroby czy nerek. W skrajnych przypadkach nadużywanie leków przeciwbólowych może zakończyć się śmiercią.

Google Cię
nie uleczy

Lecz się odpowiedzialnie

Duża część z internetowych diagnoz jest nieprawidłowa, a wirtualne porady mogą być szkodliwe i groźne dla zdrowia. Pamiętajmy też, że lek który pomógł komuś innemu niekoniecznie będzie odpowiedni dla nas. Jeśli masz wątpliwości w przypadku Twego stanu zdrowia skonsultuj się lekarzem.